אזהרה

האמת? אנחנו לא רוצים שתכנסו לכאן, אלא אם אתם צריכים. ו”צריכים”, זה אומר שאתם או היקרים לכם עומדים לצאת למסע הפרידה.
ריכזנו כאן מידע מהותי שיעזור לכם להיפרד כמו שאתם רוצים, כמו שחשוב לכם, כמו שמגיע לכם. מבירוקרטיות וטופסולוגיות ועד המילים האחרונות שתרצו להשאיר.

28

ליטל בן עזרי קליין

סיימתי טיפולים!

אתי לוי טריגר

סיימתי טיפולים!

נטלי כהן

סיימתי טיפולים!

אפרת טוויל

סיימתי טיפולים!

אופק צינצוליקר

סיימתי טיפולים!

מריה אורי צולימוב

סיימתי טיפולים!

אביה דביר

סיימתי טיפולים!

מיה מושקוביץ

סיימתי טיפולים!

תהילה לב

סיימתי טיפולים!

יאנה מרגולין

סיימתי טיפולים!

מרטיו

סיימתי טיפולים!

מיטל לפלר

סיימתי טיפולים!

גולאן

סיימתי טיפולים!

זוייב מריה

סיימתי טיפולים!

עדן בריל

סיימתי טיפולים!

ורד יוהל

סיימתי טיפולים!

טל ברוך

סיימתי טיפולים!

יובל

סיימתי טיפולים!

גלית גולן

סיימתי טיפולים!

ידידיה רוזנברג

סיימתי טיפולים!

סלי

סיימתי טיפולים!

אורן אנצו

סיימתי טיפולים!

רועי סמוכיאן

סיימתי טיפולים!

אסף

סיימתי טיפולים!

אייל יונגר

סיימתי טיפולים!

מאיה

סיימתי טיפולים!

לירן

סיימתי טיפולים!

רעות

סיימתי טיפולים!

סיימת טיפולים?

סיימת טיפולים? צלצל בפעמון!

העלאת תמונה

תזונה

שרון בר-גיל | 2019 ,21 ינואר

סיפור מקרה ותזונה אנטי סרטנית

גדי (שם בדוי), הגיע אלי לקליניקה אחרי ש 2 הטיפולים הכימותרפיים האחרונים שלו נידחו כל אחד בשבוע עקב ספירות דם נמוכות. גדי התבשר לאחרונה שהוא חולה בסרטן לבלב, ושמצבו הנוכחי אינו מאפשר כרגע ניתוח. בשלב ראשון הוא יצטרך לעבור טיפולים כימותרפיים להקטנת הגידול, ואז ינותח. גדי, צעיר (בן 44), בעל משפחה, ועובד בחברת היי טק, החליט שהוא רוצה לעשות הכל בכדי להתגבר על המחלה.

אלי הוא הגיע אחרי שהיה בייעוץ תזונתי אצל מטפל נחשב שהמליץ לו לבסס את התפריט שלו על ירקות ירוקים, להמעיט ככל האפשר בירקות עמילניים (כגון גזר) ובפירות , בעיקר כי הם מכילים סוכר – שהוא “מתדלק תאים סרטניים” צוטט לי גדי את המטפל. הומלץ לו גם להמעיט בחלבונים (“כי הם מסרטנים”) ובשומנים (“מכבידים על הלבלב וקשים לעיכול”). כמו כן הוא קיבל שפע של תוספים “אנטי סרטניים” מסוגים שונים. הכל נשמע הגיוני, אבל העובדה בשטח הייתה שגדי איבד תוך חודש כ 8 ק”ג ממשקלו, וספירות הדם שלו היו נמוכות בצורה שלא אפשרה לו לעמוד בלוח הזמנים של הטיפול הכימותרפי שתוכנן לו. בטיפול האחרון הודיעו לו שמורידים לו את מינון הטיפול ל 80% והדבר העכיר את מצב רוחו. הוא חשש שהורדת המינון תפגע בתוצאה הטיפולית.

גדי, הוא לא מקרה ייחודי, אלא מייצג דפוס שאני מרבה לפגוש בקליניקה – צעירים, מודעים, שרוצים לשלב טיפול בתזונה כחלק אינטגרלי ממערך הכלים שלהם בהתמודדות עם המצב המורכב אליו נקלעו. הם קוראים, מתעניינים וחשופים להמון מידע, אבל התוצאה היא לא תמיד תזונה נכונה.

אז האם יש כזה דבר – “תזונה אנטי סרטנית”?

כמובן שיש, אבל בכל תכנית תזונתית אנחנו צריכים לקחת בחשבון – את האדם, את המחלה איתה הוא מתמודד ואת מצבי הרקע והמציאות בה אנחנו מתפקדים. התכנית צריכה להיות דינאמית, ולהשתנות יחד עם המציאות.

תזונה טבעונית מוגבלת שמבוססת על מיצים ירוקים, יכולה להתאים במצבים מסוימים, אבל פחות מתאימה במהלך טיפולים כימותרפיים ולפני ניתוחים גדולים. בזמן של טיפול כימותרפי או לפני ניתוח גדול אפשר לשלב 2-3 ימים של מיצים, אבל בשאר הימים רצוי ומומלץ להקפיד על תזונה עתירת מגוון גדול של ירקות בשילוב עם חלבונים ושומנים, ולשלב גם מזונות ספציפיים שמתאימים למאפייני המחלה איתה מתמודדים.

בחזרה לגדי – 2 פגישות ארוכות נדרשו בכדי לשכנע את גדי להרחיב את התפריט שלו. “אבל אני רוצה לעשות כל מה שאפשר כדי לנתח את המחלה – אני רוצה להיות קיצוני” אמר. “כל דבר בזמנו” עניתי לו. “כרגע המטרה הקלינית שלנו היא לעמוד בלוח הטיפולים שלך”.

בסופו של דבר הסכים לנסות – הרחבנו את מגוון הירקות והפירות, הוספנו שומנים בריאים וחלבונים, והחלפנו את התוספים האנטי סרטניים בצמחי מרפא ותוספים שתומכים בשיקום ספירות הדם. מאותו רגע לא נדחו יותר הטיפולים. גדי עובד את הטיפולים בהצלחה ובקרוב יעבור ניתוח.

מסקנה – יש זמן לכל דבר. תזונה היא כלי חשוב וחיוני בהתמודדות עם כל מחלה, אבל תזונה נכונה היא תזונה טיפולית ודינאמית שצריכה להתאים לאדם, למצבי הרקע שלו ולשלב המחלה איתה הוא מתמודד.

Sharon Bar-Gil, RH (A.H.G), Nutrition & Herbal Medicine

כתבות נוספות בנושא

גרגירי כוסמין עם בצל, גזר ועשבי תיבול

March 23, 2019

החורף הוא זמן מצוין לאכול יותר דגנים – מקרקעים, מזינים ומחממים את הגוף. צריכה קבועה של דגנים...

סלט כרוב ורימונים

ראש השנה הוא זמן של התחלות חדשות, ועוד הזדמנות לאפשר לעצמינו לאכול קצת יותר בריא בשנה הקרובה....

רול אבוקדו ועדשים עם רוטב פלפלים חריף

זוהי מנה קיצית, קלילה וטעימה שמתאימה למזג האוויר הלוהט ששורר עכשיו בחוץ. אין צורך בבישול וחימום, ויש...