אני צריך להיפרד

רק רגע,

האמת? אנחנו לא רוצים שתכנסו לכאן, אלא אם אתם צריכים. ו"צריכים", זה אומר שאתם או היקרים לכם עומדים לצאת למסע הפרידה. ריכזנו כאן מידע מהותי שיעזור לכם להיפרד כמו שאתם רוצים, כמו שחשוב לכם, כמו שמגיע לכם. מבירוקרטיות וטופסולוגיות ועד המילים האחרונות שתרצו להשאיר.

חזרה לאתר
צ'ק ליסט פרידה

החיים שלנו מלאים במשימות שצריך להספיק למלא או למחוק. באופן מפתיע או שלא, גם לפרידה מהחיים יש את הרשימה שלה. אספנו עבורכם רשימה של דברים שהכי חשוב לסגור ולטפל בהם לפני שנפרדים. ככל הנראה, לא תמצאו את הרשימה הזו בשום מקום אחר אז ההמלצה שלנו היא "לגזור ולשמור". אגב, אין חשיבות לסדר המשימות, ואם אתם חושבים שפספסנו משהו, נשמח להוסיף.  

 1. ריכוז סיסמאות –  העידן הדיגיטלי עשה לנו חיים קלים יותר מצד אחד, אבל הביא איתו "תיק" חדש בדמות הסיסמאות. כדאי להכין טבלה מסודרת ולרכז בה את כל הסיסמאות החשובות – בנק, קופ"ח, רשתות חברתיות, תיבת מייל, סוכנויות ביטוח, מנוי לשירותים שביצעתם להם רישום דיגטלי וכו'. את הרשימה הזו אגב, כדאי שלא לעשות על מדיה דיגיטלית, למען אבטחת מידע.
 2. פרופיל פייסבוק – הפרופיל יוכל לשמש כקיר זיכרון אבל כדי שניתן יהיה לעשות זאת יש לפנות לפייסבוק בלינק הזה. בכל מקרה, כדאי לתת לבן / בת הזוג את הסיסמא ושם המשתמש שלכם.
 3. פוליסות ביטוח – לדאוג שבכל הפוליסות יעודכן שם בן / בת הזוג שנשאר כמוטב הבלעדי ובכלל, לעשות סדר בכל הביטוחים הקיימים, לבדוק מה יש, מה מגיע ומה קורה בהמשך.
 4. איפה הכסף? להכין קובץ מסודר המפרט את כל החסכונות וחשבונות הבנק הקיימים, להבין מי אנשי הקשר לחילוץ הכסף, האם קיים ייפוי כוח לבן / בת הזוג או קרוב אחר שנשאר ויכול להמשיך לנהל את הכסף וכד'.
 5. העברת בעלויות – למשל על רכב. כדאי להעביר את הבעלות על שם בן / בת הזוג או קרוב אחר שנשאר על מנת שניתן יהיה למכור אותו בעתיד. אם יש נכסים נוספים שנמצאים בבעלותכם, כדאי לבדוק מהי המשמעות העתידית ולבצע שינוי בבעלות עפ"י צורך.  
 6. עדכון פרטים בחשבונות – כמו העברת בעלות, רק על חשבונות. ארנונה, מים, חשמל, אינטרנט, סלולאר…להעביר את הכל על שם בן / בת הזוג או הקרובים שנשארים. כדי לוודא שלא פספסתם כלום, עברו על פירוט האשראי החודשי – ותראו אילו חשבונות או חיובים קבועים נוספים קיימים.
 7. רשימת חלומות – אם לא עשיתם את זה עד עכשיו, זה הזמן להכין רשימת חלומות קטנים וגדולים (אבל בעיקר – מעשיים ומוחשיים), שהייתם רוצים להגשים לבד, עם בן / בת הזוג או עם המשפחה כולה ולצאת להגשים אותם.
 8. מכתבי פרידה – הכנת מכתבי פרידה או סרטוני פרידה לבן / בת הזוג, לילדים, להורים, למשפחה המורחבת, לחברים…
 9. שיחות פרידה – כדאי לערוך שיחות פרידה עם קרובים ולתעד אותם. הסרטונים האלה יהיו מזכרת משמעותית מאוד בעתיד, במיוחד לילדים.
 10. הכנת אלבום – פעם זה היה לוקח כמה ימים טובים ולא מעט כסף אבל היום, כשהכל דיגיטלי הכנת אלבום מושקע זה תהליך קל ופשוט. יש כמה אתרים המספקים שירות יצירת אלבומים ובכמה קליקים תוכלו לעצב אלבום שישאיר זיכרונות טובים (גם מתקופת המחלה), על נייר ולא רק בזיכרון של הנייד.  
 11. כתיבת צוואה – תוכלו להיעזר ברשת כדי לקבל טיפים לכתיבת צוואה לבד או בסיוע עו"ד. חשוב לפרט בצוואה סעיף עם מספרי פוליסות הביטוח הקיימות.
 12. חשיבה על מקום הקבורה – באופן כללי אבל גם במידה ותרצו לשריין מקום עתידי לבן / בת הזוג.

תודה גדולה לרונית קופר חברת קהילה "חלאסרטן" ואשתו של שלמה קופר ז"ל, שסייעה לנו רבות ביצירת הרשימה.

כתבות נוספות בנושא

רגע לפני המוות

ענת שפירא ודנה שהם, הנמצאת באישפוזה האחרון משוחחות על הרגעים האחרונים שלפני המוות. על האפשרויות, הבחירות, ההשלמה...

לא לימדו אותנו להיפרד

ראינו את זה בסרטים. התפאורה מושלמת בין אם זו מיטה בבית חולים או המיטה בחדר השינה בבית....

מדברים על המוות

אם הגעתם לכאן, כנראה שיש לכם סיבה מספיק טובה והמילה ״מוות״ נמצאת אצלכם במקום, נקרא לו ״דביר״....