אני צריך להיפרד

רק רגע,

האמת? אנחנו לא רוצים שתכנסו לכאן, אלא אם אתם צריכים. ו"צריכים", זה אומר שאתם או היקרים לכם עומדים לצאת למסע הפרידה. ריכזנו כאן מידע מהותי שיעזור לכם להיפרד כמו שאתם רוצים, כמו שחשוב לכם, כמו שמגיע לכם. מבירוקרטיות וטופסולוגיות ועד המילים האחרונות שתרצו להשאיר.

חזרה לאתר
סוף טוב

אתם כבר יודעים שכאן, אנחנו מדברים על הכל. לא מסתתרים מאחורי הגדרות עמומות, לא משנים נושא כשקצת לא נוח לנו, לא מפנים את המבט כשזה קשה מידי.

אבל אם נדרג את הנושא הזה בסולם הנושאים הקשים, הוא כנראה יתפוס את המקום הראשון, כי עם כל הכנות והפתיחות וההומור השחור, אף אחד לא רוצה לדבר על הסוף, על המוות. אבל חייבים לדבר על זה. כי אם יש משהו אחד וודאי בחיים שלנו, של כולנו, הוא שיום אחד נמות.

המידע שאנחנו מביאים כאן הוא כלי ראשוני שעשוי להקל עליכם ועל יקיריכם את מסע הפרידה. לעזוב את העולם כשהנפש בריאה, לסגור מעגלים ולהיפרד כמו שהייתם רוצים.

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא לוודא שכל הצדדים מבינים ומכירים בעובדה שסוף החיים מתקרב. ולא רק שכל צד יודע את זה, אלא שכל צד יודע שגם הצד השני יודע. זה לבד, יעזור לשחרר כל כך הרבה מתחים ולנתב את האנרגיות להתעסקות ב-איך וב-מה עושים, במקום בחשש שמישהו יעיר את "הפיל הורוד" בחדר.

עכשיו אפשר להתחיל לדבר על הסוף הקרב, על המוות המוחשי. אבל… על מה מדברים? איך מתחילים? מה שואלים?

ד"ר רוני צבר, המייסד והמנהל הרפואי של צבר רפואה, פיתח כלי בדיוק לרגעים האלה.

הכלי הזה מכיל 3 שאלות שיאפשרו לכם לייצר שיח מובנה, שיניב גם תוצרים להמשך:

  1. ספר לי מה אתה יודע על המצב שלך. ההכרה של החולה במצבו וביטוי שלה בקול רם, לצד אנשים נוספים משמעותית מאוד ומשנה התנהגויות.
  2. ספר לי מה הדבר האחד שאתה הכי פוחד ממנו. או שתופתעו או שאתם כבר יודעים את זה מזמן, אבל במקרים רבים, המוות הוא לא העניין המפחיד ביותר, עבור מי שעמוד למות. הפחד הוא דווקא מהכאב, מסבל קשה, פחד מלהיות תלוי באנשים אחרים, או מלהיות לבד ברגעים האחרונים. כשמדברים על הפחדים, אפשר גם להתמודד איתם. למצוא פתרונות ולהפיג אותם.
  3. ספר לי מה יעשה אותך מאושר עכשיו. משהו מוחשי ומעשי. לבקר במקום כלשהו שתמיד חלמתם להיות בו. לפגוש אדם מהעבר, אולי אפילו אדם שדרכיכם נפרדו אבל משהו נשאר פתוח. להגיע לאירוע חשוב כמו חתונה של קרוב משפחה וכו'.

אלו לא שאלות פשוטות והתשובות עליהן לא פשוטות. אבל התעמקות בהן, יכולה לעשות אפקט משמעותי מאוד גם על החולה וגם על הקרובים אליו. ההתעסקות במצב הנוכחי, חשיפת הפחדים הגשמת המשאלות והצפת הצרכים, יכולה לקהל מאוד עליכם ועל יקירכם.

הנה קטע קטן מדברים שאמר ד"ר צבר, על בימת TEDMED: "טוב לך לדעת שסוף חייך מתקרב, מפני שזה מעניק לך את הזכות העצומה לסגור מעגלים, להשלים עם מותך, לומר לאנשים סביבך שאתה מעריך ואוהב, 'תודה, אני אוהב אותך, היית חשוב לי מאוד', או 'אני כועס עליך מאוד, בוא נדבר על זה לפני שאמות, זה חשוב לי'. היכולת לעשות זאת היא מקור אדיר למשמעות ולערך עצמי שמאפשרים לאנשים למות בנפש שנרפאה". לצפייה בהרצאה המלאה לחצו כאן.

המאמר נכתב בסיוע צבר רפואה, המפעיל מערך רפואי בפריסה ארצית ומסייע לחולים ובני משפחתם לקבל טיפול פליאטיבי.

כתבות נוספות בנושא

רגע לפני המוות

ענת שפירא ודנה שהם, הנמצאת באישפוזה האחרון משוחחות על הרגעים האחרונים שלפני המוות. על האפשרויות, הבחירות, ההשלמה...

לא לימדו אותנו להיפרד

ראינו את זה בסרטים. התפאורה מושלמת בין אם זו מיטה בבית חולים או המיטה בחדר השינה בבית....

מדברים על המוות

אם הגעתם לכאן, כנראה שיש לכם סיבה מספיק טובה והמילה ״מוות״ נמצאת אצלכם במקום, נקרא לו ״דביר״....