אני צריך להיפרד

רק רגע,

האמת? אנחנו לא רוצים שתכנסו לכאן, אלא אם אתם צריכים. ו"צריכים", זה אומר שאתם או היקרים לכם עומדים לצאת למסע הפרידה. ריכזנו כאן מידע מהותי שיעזור לכם להיפרד כמו שאתם רוצים, כמו שחשוב לכם, כמו שמגיע לכם. מבירוקרטיות וטופסולוגיות ועד המילים האחרונות שתרצו להשאיר.

חזרה לאתר
ליווי פליאטיבי - אנשים מחזיקים ידיים

יכול להיות שזו הפעם הראשונה שאתם שומעים את המונח הזה ויכול להיות שנתקלתם בו בעבר.

כך או כך, כדאי לכם להקדיש כמה דק' להכרת הנושא שעשוי לסייע באופן משמעותי, לכם ואו ליקירכם בשלבי סיום החיים.

רפואה פליאטיבית היא תחום חדש יחסית ברפואה. היא החלה באנגליה בסוף שנות ה-60 של המאה הקודמת, והיום מוכרת ברוב העולם. המילה פליאציה, מקורה במילה הלטינית פליאר שמשמעותה גלימה וזו אולי הדרך הטובה ביותר לתאר את השיטה הזו. כמו גלימה העוטפת את החולה, מחבקת, מעניקה ומנסה להגן עליו ככל הניתן.

להבדיל משיטות רפואיות שמטרתן העיקרי הוא ריפוי, מטרת הרפואה הפליאטיבית היא להקל עד כמה שניתן על הסבל של אדם, שאובחן כחולה במחלה חשוכת מרפא. לשפר את איכות ונוחות החיים, להקל על כאבים פיזיים, חרדות, פחדים ותופעות לוואי שנובעות מהמחלה כמו עייפות, בעיות נשימה, איבוד התיאבון וכד'.

הטיפול ניתן ע"י צוות רפואי מוסמך הכולל רופאים מומחים, אחיות ועובדות סוציאליות, המגיע לבית החולה, מאבחן את המצב ומתאים טיפול הנותן מענה מהבחינה הפיזית, הנפשית, הרוחנית והחברתית.

יתרונות הליווי הפליאטיבי

טיפול פליאטיבי המתקיים בבית החולה מביא איתו לא מעט יתרונות עבור החולה אך גם עבור בני משפחתו.

קודם כל, העובדה שאתם או יקירכם נמצאים בבית המוכר, האהוב והחם, כבר משרה אוירה שלווה יותר לכל הצדדים. מעבר לכך, הסביבה "סטרילית" יותר, להבדיל מבית חולים בו החשיפה לוירוסים ומזהמים גדולה ועשויה לסכן ולדרדר את המצב הבריאותי הקיים.

ליווי פליאטיבי בבית, מאפשר למשפחה להמשיך לנהל שגרה עד כמה שניתן, ולקבל את התמיכה הדרושה לה בהתמודדות. הליווי המשפחתי אגב, נמשך גם לאחר הפרידה ומסייע בהקלה על הכאב.

מי זכאי וכמה זה עולה?

מדינת ישראל מעודדת ליווי פליאטיבי במסגרת בית חולים ובמסגרת ביתית בשלבים הראשונים של המחלה ובטיפול בסוף החיים. השירות הזה, ניתן ע"י המדינה באמצעות קופות החולים ללא עלות ולכן, אם אתם או מי מיקירכם אובחן כחולים בסוג סרטן מתקדם, אלים או חשוך מרפא העשוי לקצר את החיים באופן משמעותי, בקשו לקבל ייעוץ וליווי פליאטיבי מהרגע הראשון עד מתי שתבחרו.

מידע נוסף

כאן תוכלו לקרוא עוד על טיפול פליאטיבי בבית.

וכאן תוכלו לעיין בהמלצות והדרכה כיצד להקל על התמודדות עם סימפטומים נפוצים כמו כאב, דיכאון, תשישות, קושי בנשימה וכו'.

המאמר נכתב בסיוע צבר רפואה, המפעיל מערך רפואי בפריסה ארצית ומסייע לחולים ובני משפחתם לקבל טיפול פליאטיבי.

כתבות נוספות בנושא

רגע לפני המוות

ענת שפירא ודנה שהם, הנמצאת באישפוזה האחרון משוחחות על הרגעים האחרונים שלפני המוות. על האפשרויות, הבחירות, ההשלמה...

לא לימדו אותנו להיפרד

ראינו את זה בסרטים. התפאורה מושלמת בין אם זו מיטה בבית חולים או המיטה בחדר השינה בבית....

מדברים על המוות

אם הגעתם לכאן, כנראה שיש לכם סיבה מספיק טובה והמילה ״מוות״ נמצאת אצלכם במקום, נקרא לו ״דביר״....