אני צריך להיפרד

רק רגע,

האמת? אנחנו לא רוצים שתכנסו לכאן, אלא אם אתם צריכים. ו"צריכים", זה אומר שאתם או היקרים לכם עומדים לצאת למסע הפרידה. ריכזנו כאן מידע מהותי שיעזור לכם להיפרד כמו שאתם רוצים, כמו שחשוב לכם, כמו שמגיע לכם. מבירוקרטיות וטופסולוגיות ועד המילים האחרונות שתרצו להשאיר.

חזרה לאתר
המטפל העיקרי

אדם הבוחר לסיים את חייו במסגרת הוספיס בבית, זקוק לצד הליווי הרפואי המקצועי, גם לליווי ותמיכה של אדם קרוב, ההופך להיות המטפל העיקרי. זה יכול להיות אדם אחד או מספר אנשים.

המשימה הראשונה והעיקרית של המטפל הוא נוכחות. פשוט להיות עם החולה ולא להשאירו לבד.

את התפקידים הנוספים אפשר לחלק לכמה קטגוריות:

סיעוד בסיסי – סביר להניח כי בשלב זה קיים קושי לבצע פעולות בסיסיות כמו לאכול, להתרחץ, לקום, לשכב, להתלבש. תפקיד המטפל הוא לסייע באותם פעולות יומיומיות.

תמיכה רגשית – אין אדם שלא זקוק לתשומת לב, לאמפטיה, למישהו שיקשיב לו, לחום ואהבה. על אחת כמה וכמה אם הוא עומד לסיים את חייו. סיפוק הצרכים הרגשיים חשובים לא פחות מהסיוע הסיעודי. תפקיד המטפל במקרה זה להוות אוזן קשבת ולהכיל את רגשותיו של החולה.

מנהלות ובירוקרטיה – צריך להביא מרשמים, צריך לטפל בטפסים, לקבל החזרים, לקבוע תורים… המטפל העיקרי או המשני צריכים לטפל גם בנושאים הללו.

תיווך לצוות הרפואי – הצוות הרפואי המלווה לא נמצא בכל רגע נתון ליד המטופל. הוא מגיע אחת לכמה זמן או עפ"י צורך, מבצע את עבודתו ומשאיר הנחיות למטפל העיקרי ולמערכת התמיכה של המטופל.

לכן, במהלך היומיום מישהו צריך להיות איש הקשר אל מול הצוות הרפואי. לעדכן במצב המטופל, להקפיד על ביצוע ההנחיות, לקבל הנחיות חדשות ואף לבצע פעולות רפואיות בסיסיות, בהתאם להנחיית הצוות הרפואי.

לטפל במטפל

הבחירה במטפל העיקרי היא בחירה משמעותית ומורכבת שחשוב להקדיש לה מחשבה. לא כל אדם, קרוב ככל שיהיה, יכול לבצע את כל התפקידים המוטלים על מטפל עיקרי. לפעמים נכון יותר לחלק את העבודה בין כמה מטפלים. צוות רפואי מלווה עשוי לסייע לכם בבחירת המטפל העיקרי.

אבל רגע, לא פחות חשוב הוא לשמור גם על המטפל העיקרי שעם תפקידו החדש עשויים להגיע גם לא מעט אתגרים.

אז קודם כל, המטפל העיקרי לא חייב לעשות הכל לבד. בני המשפחה או קרובים אחרים, יכולים לחלק בניהם את המשימות וליצור לוח משמרות אשר יאפשר לכל אחד לתרום מזמנו וחלקו ומצד שני להתאוורר ולשמור על שיגרת חייו. כפי שגם ציינו קודם, לא כל אחד יכול לבצע פיזית את כל המשימות, ולכן חשוב שכל אחד יעשה את מה שהוא יכול.

למטפל העיקרי יש צרכים בסיסיים החשובים לא פחות מהמטופל. הוא צריך זמן מנוחה ושינה, הוא צריך לאכול טוב, אולי לשמור על שיגרת עבודה, לבצע פעילות גופנית ועוד. שמירה על סיפוק הצרכים האלה משמעותית מאוד גם לאיכות הטיפול שהוא יוכל לתת למטופל וגם לשמירה על בריאותו שלו.

גם צרכים פסיכולוגיים כמו אוזן קשבת ומקום לפרוק בו פחדים, עצב, תסכול וחרדה, חשובים במיוחד בסיטואציות מסוג אלו.

אם אתם קוראים שורות אלו ומזהים את עצמכם כמטפל העיקרי, זכרו שהאדם שאתם מטפלים בו אוהב אתכם, ואתם חשובים לו. שמרו על עצמכם והיעזרו בכל מי שאתם יכולים על מנת שלא לפגוע בבריאותכם הנפשית והפיזית, בין היתר על מנת שתוכלו לתת את המקסימום לאותו אדם קרוב.

כאן תוכלו ללמוד עוד על תפקידו של המטפל העיקרי.

המאמר נכתב בסיוע צבר רפואה, המפעיל מערך רפואי בפריסה ארצית ומסייע לחולים ובני משפחתם לקבל טיפול פליאטיבי.

כתבות נוספות בנושא

רגע לפני המוות

ענת שפירא ודנה שהם, הנמצאת באישפוזה האחרון משוחחות על הרגעים האחרונים שלפני המוות. על האפשרויות, הבחירות, ההשלמה...

לא לימדו אותנו להיפרד

ראינו את זה בסרטים. התפאורה מושלמת בין אם זו מיטה בבית חולים או המיטה בחדר השינה בבית....

מדברים על המוות

אם הגעתם לכאן, כנראה שיש לכם סיבה מספיק טובה והמילה ״מוות״ נמצאת אצלכם במקום, נקרא לו ״דביר״....