אזהרה

האמת? אנחנו לא רוצים שתכנסו לכאן, אלא אם אתם צריכים. ו"צריכים", זה אומר שאתם או היקרים לכם עומדים לצאת למסע הפרידה.
ריכזנו כאן מידע מהותי שיעזור לכם להיפרד כמו שאתם רוצים, כמו שחשוב לכם, כמו שמגיע לכם. מבירוקרטיות וטופסולוגיות ועד המילים האחרונות שתרצו להשאיר.

MENUMENU
9

ידידיה רוזנברג

סיימתי טיפולים!

סלי

סיימתי טיפולים!

אורן אנצו

סיימתי טיפולים!

רועי סמוכיאן

סיימתי טיפולים!

אסף

סיימתי טיפולים!

אייל יונגר

סיימתי טיפולים!

מאיה

סיימתי טיפולים!

לירן

סיימתי טיפולים!

רעות

סיימתי טיפולים!

סיימת טיפולים?

סיימת טיפולים? צלצל בפעמון!

העלאת תמונה

חוכמת המסורטנים

מערכת חלאס | פברואר 3, 2019

10 דברים שחייבים להספיק לפני הטיפולים

בין האבחנה לטיפול הראשון, יש לכם חלון זמן קצר ודחוס, שאתם חייבים להספיק בו הרבה דברים. קצת קשה להתחיל לחשוב במצב הזה על רשימות מסודרות, לכן אנחנו מביאים כאן עשרה דברים שחוזרים על עצמם בשיחות עם מחלימים – דברים שחייבים להספיק לפני הטיפולים.

יש לך סרטן. יש לך תור לטיפול. יש לך עשרה דברים להספיק לפני שהחיים שלך עולים על הרכבת הזאת – ואנחנו כאן כדי לעשות לך סדר: רשימת עשרת הדברים שחייבים להספיק לפני הטיפולים.

ביקשנו מחברי קהילת חלאס לשתף אותנו בדברים שהם היו חייבים להספיק לפני הטיפולים, ואת התשובות שקיבלנו מהם הפכנו לרשימת טיפים שנבדקה ובוצעה על ידי הטובים ביותר. מעבירים אליכם את הרשימה – לא תקחו עצה בחינם?

למצוא את עצמכם. (ולשכוח את כל מה שמסביב). לפני הסערה צריך קצת שקט, ולפני הקרב צריך דממת אלחוט. הדבר הראשון שצריך לעשות הוא פשוט לשכוח מכל מה שמסביב – לצעוק, לבכות, לצחוק, להתפרק, להתרסק, להתחבר, להתעצבן, להתחבק, ללכת לאיבוד, למצוא, לנשום.

ועכשיו – לפקוח את העיניים ולהסתער מחדש.

למצוא יעד שטוף שמש ולטוס לתאילנד, ליוון, לזנזיבר או לחוף פרישמן. כשאתם בכימו – אסור שמש, אז תתארגנו על מאגר "שעות שמש" לימים שיבואו.

למצוא חבר נפש אדם קרוב שיוכל להיות שם בשבילכם בתקופה הקרובה. הוא חייב להיות חיובי ולהיות עם יכולת הכלה. רמז: יכול להיות שעד האבחון הוא "סתם" חבר, אבל האישיות הטיפולית שלו היא סופר-רלוונטית עכשיו. הוא חייב להיות מישהו שאפשר להישען עליו.

למצוא חבר מאורגן – כזה שיכול לבוא לפגישה עם רופא וגם לזכור מה נאמר שם. כזה שרושם או מקליט שיחות, מתעקש להבין מושגים מקצועיים וזוכר מתי התור הבא. אנחנו קוראים לו 'מנהל מחלה' אתם יכולים לקרוא לו מלאך.

לעבור ל"ביזנס" – סרטן הוא כרטיס הכניסה שלכם לתור של המיוחסים. פשוט צריך לעדכן את רופא המשפחה ואת המרפאה בקהילה – וזהו. תורים קצרים יותר, טופסולוגיה יעילה יותר, ובכלל – יחס הרבה יותר מבין ומתחשב. שתי מילים עושות את זה: "הקוד האונקולוגי".

לדעת מה לשאול (ומה לא לשאול): יש לכם חברים מסורטנים? כן כדאי לשאול אותם מי הרופאים הכי טובים. פחות כדאי לחלוק איתם חוויות. למה? כל אחד מגיב לטיפול בצורה שונה, וההבדל בין מסורטן אחד לאחר יכול להיות קיצוני. במקום להלחיץ ולהילחץ – פשוט להתאפק.

להזמין סושי, עוד סושי – וגלידה! מילא סרטן – אבל בלי סושי ובלי גלידה? כן, בחלק מהטיפולים אסור. אז בואו ניצור מלאי קטן של זכרונות גלידה וסושי.

להתארגן על גראס – זה בדוק, זה עובד, וזה חשוב: קנאביס הוא משכך כאבים מצוין, הוא חבר טוב שיעזור לכם להפחית את תופעות הלוואי וגם להגדיל את כמות המבקרים שתזכו לפגוש. לא אוהבים לעשן? יש שלל דרכים אחרות לצרוך אותו – בראוניס היא רק אחת מהן.

לחשוב על ילדים – הטיפולים שתעברו עלולים לפגוע בתכניות העתידיות שלכם להרחבת המשפחה. בדקו איך אפשר לשמור את החומרים הגנטיים המשובחים שלכם במצב אידיאלי (במבחנה קפואה, כמובן).

לעשות סקס ואהבה – הטיפולים פוגעים בגידול, אבל תופעות הלוואי עלולות לכלול גם ירידה בליבידו. אז ארגנו לכם זיכרונות נעימים להתרפק עליהם, ולכו לחרוך את הסדינים.

יש לכם טיפים נוספים? מפת המחלה שלם נראתה אחרת? שתפו אותנו ועזרו לאחרים. את הטיפים אפשר לכתוב לנו ממש כאן

כתבות נוספות בנושא

מוח כימו

מרץ 14, 2019

הרה? לא. בכימו? אה… אם אתם כבר אחרי, ואם אתם רגע לפני וודאי שמעתם על המונח Chemo...

לחבר שלי יש סרטן

מרץ 14, 2019

"החכמת" הזה מוקדש בעיקרו (אבל לא רק) דווקא לחברים שלנו (ואם אתם חברים, תעבירו להם כדי שידעו...

לספר או לא לספר ואיך?

איך אנחנו אומרים תמיד? סרטן זה חרא! הוא תמיד מגיע באמצע החיים, הוא תמיד טורף את כל...