אזהרה

האמת? אנחנו לא רוצים שתכנסו לכאן, אלא אם אתם צריכים. ו”צריכים”, זה אומר שאתם או היקרים לכם עומדים לצאת למסע הפרידה.
ריכזנו כאן מידע מהותי שיעזור לכם להיפרד כמו שאתם רוצים, כמו שחשוב לכם, כמו שמגיע לכם. מבירוקרטיות וטופסולוגיות ועד המילים האחרונות שתרצו להשאיר.

MENUMENU
1

רעות

סיימתי טיפולים!

סיימת טיפולים?

סיימת טיפולים? צלצל בפעמון!

העלאת תמונה

סיפורים אישיים

יהודית | 2019 ,02 פברואר

פחד מוות

יותר משקשים לי הטיפולים, קשה לי יותר הסטטוס שבו אני נמצאת. אני מרגישה כמו מישהי שהפכו לה את שעון החול, אבל היא לא יודעת כמה חול נותר. האמת היא שתיאור זה מתאים לכל אדם, מהרגע שבו הוא נולד, אבל לחולי סרטן זה נשמע אחרת. אני לא ממש מרגישה חולת סרטן בתוך תוכי, לפני שהתחלתי את הטיפולים, הרגשתי בריאה, אבל כמו שאמרתי המעמד שבו אני נמצאת מזכיר לי זאת שוב ושוב.

ביום חמישי אחד מהמאיצים ברמב”ם לא עבד, והמסדרון התמלא במיטות של חולים שהזכיר לי בדיוק היכן אני נמצאת, במחלקה האונקולוגית! לצערי, הערות של אנשים מסוימים שאני פוגשת גם לא מאפשרות לי לשכוח לרגע.

אני מקבלת הרצפטין וביום רביעי פגשתי את יהודית, מצאו לה סרטן במעי הגס עם גרורות בלימפה. למרות שהיא מגיבה יפה לטיפול הכימותרפי, הרגשתי הרבה מאוד פחד בדברים שהיא אמרה. היא אישה מאוד חזקה ועצמאית, ממעמד כלכלי טוב וכשהיא דיברה פתאום התחלתי להבין מה שתמיד אמרו לנו “כסף זה לא הכל בחיים”. למה אני מעלה את זה בכלל? השיחה עם יהודית העלתה לי נקודה למחשבה, שום דבר לא יוכל לפתור את בעיית הפחד מהלא ידוע.

לילה מכונן

אני זוכרת שכאשר גילו לי את הגידול וקלטתי שאני חולת סרטן הפחד שיתק אותי, בעיקר בגלל הילדים. סרטים רצו לי בראש והרגשתי שאני לא אוכל להמשיך כך. לילה אחד (הכל מתנקז ללילה), לאחר מספר לילות שלא הצלחתי להירדם, החלטתי שאני מפסיקה לפחד כי זה רק מחליש אותי. אני אעשה כל מה שנדרש מבחינת הטיפולים הקשים, אני אייחל לבשורות טובות, אבל אם חלילה הדברים יצאו משליטתי, אין לי מה לעשות. זה נשמע פשוט, וזה אכן מידי פעם הצליח לי להאמין בזה, אבל למרות ההחלטה הזו, לא תמיד זה היה פשוט. פעמים לא מעטות הפחד חזר והשתלטה עליי השאלה ” אבל מה יקרה אם…?”

הפחד מהלא נודע ליווה אותי לאורך המחלה. גם כשהצלחתי להדוף אותו הוא התעקש לחזור. מצחיק היה לחשוב שכל גיל פתאום נראה לי מופלג, “ההיא בת 60? ברת מזל”. כדי להתגבר על הפחד השתדלתי לדמיין את העתיד. אני מתפללת לזכות לראות את הילדים שלי נשואים ולא יזיק אם אזכה להיות בבריתות של הנכדים. זו התפילה שלי כל הזמן, להיות בריאה בשביל המשפחה שלי, הנה סיבה להילחם ולא לפחד.

פתאום הבנתי שההיפך מחיים זה פחד ולא מוות.

כתבות נוספות בנושא

המשימה: אחות.

יש רגעים בחיים בהם אני אומרת לעצמי שאני נמצאת בדיוק במקום שאני אמורה להיות. לכל אדם יש...

התמודדות עם סרטן בעידן הדיגיטלי

מה לא נאמר או נכתב או צולם על סרטן? כל כך הרבה מידע, מחקרים, ספרים, סרטים, סדרות,...

אנחנו נרפא אותך

יש לי משפט פתיחה מוחץ. בכל פעם כשנכנס אליי לחדר, לביקור הראשון, בחור צעיר עם סרטן אשכים...