אזהרה

האמת? אנחנו לא רוצים שתכנסו לכאן, אלא אם אתם צריכים. ו"צריכים", זה אומר שאתם או היקרים לכם עומדים לצאת למסע הפרידה.
ריכזנו כאן מידע מהותי שיעזור לכם להיפרד כמו שאתם רוצים, כמו שחשוב לכם, כמו שמגיע לכם. מבירוקרטיות וטופסולוגיות ועד המילים האחרונות שתרצו להשאיר.

MENUMENU
9

ידידיה רוזנברג

סיימתי טיפולים!

סלי

סיימתי טיפולים!

אורן אנצו

סיימתי טיפולים!

רועי סמוכיאן

סיימתי טיפולים!

אסף

סיימתי טיפולים!

אייל יונגר

סיימתי טיפולים!

מאיה

סיימתי טיפולים!

לירן

סיימתי טיפולים!

רעות

סיימתי טיפולים!

סיימת טיפולים?

סיימת טיפולים? צלצל בפעמון!

העלאת תמונה

חוכמת המסורטנים

עשרת הדיברות ליום שאחרי הסרטן | פברואר 2, 2019

עשרת הדיברות ליום שאחרי הסרטן

אחרי התמודדות ארוכה ומוצלחת – הוא מגיע: היום שאחרי הסרטן. למרות שמחכים לו ומפנטזים עליו – היום הזה הוא יום מאושר – וגם יום קשה. ההתמודדות, מרכיב מרכזי בקיום היומיומי – הסתיימה, ועכשיו צריך להמציא את הקיום ואת היומיום מחדש, וצריך למצוא ציר (או צירים) חדשים לחיים עצמם.

החיים הקודמים שלנו – אלה שלפני המחלה – לא תמיד מתאימים, ולא תמיד מחכים לנו שנחזור אליהם. לכן, חשוב להסתכל על החיים החדשים גם כהזדמנות מיוחדת מאוד לשיפור השיגרה, לצמיחה ולתזוזה לכיוון האושר.

בשורות הבאות תמצאו כמה טיפים שריכזנו, מטובי המחלימים. טיפים שנבדקו באמת, על ידי חברים בקהילת חלאסרטן, שבדקו אותם "בתנאי שטח". טיפים שיוכלו לעזור לכם לחזור לחיים בכל ההיבטים – החל מ"חזרה לעצמי" המתבקש, דרך החזרה לעבודה, לעיסוקים, למשפחה ולזוגיות, חזרה ללימודים – וחזרה להתמודדויות היומיומיות והפשוטות, שקצת שכחנו מהן.

  1. לזכור שהחיים השתנו – הטיפ הראשון והחשוב ביותר הוא לקבל את העובדה שהחיים שהיו לנו פעם כנראה צריכים להשתנות. זה הזמן לבנות לנו שגרה חדשה, טובה יותר, כזו שתעשה אותנו יותר מאושרים.
  2. לבלות יותר זמן עם המשפחה – בזמן שאתם נאבקתם, גם המשפחה עברה טלטלה לא קטנה. עכשיו כדאי לבלות קצת זמן עם המשפחה, וליצור שיגרה חדשה וטובה עבור המשפחה – ההורים, האחים, בני הזוג והילדים (כל אחד לפי ההרכב המשפחתי שלו, כמובן).
  3. לקחת את הזמן – אי אפשר לחזור לחיים הרגילים ביום אחד. הניסיון מלמד שעדיף להתמודד עם כל יום בתורו. למצוא בכל יום דבר קטן וטוב אחד שישמח אותנו. להתעורר ל"סתם בוקר", לעמוד מול המראה ולהסתרק, להוציא את הכלב לטיול, ללכת לישון מאוחר (טוב, מאוחר יחסית), לצאת לגינה הציבורית למרות שהיא לונה-פארק של חיידקים, לאכול סושי בלי חשבון.
  4. להיעזר באנשי מקצוע – פסיכולוג, קבוצת הבראה לחולי סרטן (כמו קבוצת שחר), הומאופת לגוף ולנפש – פשוט אל תהססו, ותמצאו את העזרה שאפקטיבית עבורכם.
  5. לזוז, ללכת, לרוץ, להתמתח – ספורט זה אנדרופינים, והם כידוע משפרים את מצב הגוף ואת מצב הנפש. קבוצת הריצה השכונתית, שיעור יוגה, צעידת בוקר יומית, תרגול טאי-צ'י על חוף הים – כל אלה הם צעדים נהדרים בדרך חזרה לחיים.
  6. לחבק את החשש – בכל מי שניצח את הסרטן קיים החשש ש"זה רק זמני". כל בדיקה מעלה בחזרה את החששות, וכל שינוי קטן בגוף מדליק נורות אזהרה. החשש הזה הוא חלק מהחיים אחרי הסרטן, וכדאי להתיידד איתו – ולחיות כל יום בפני עצמו, בלי לתת לו להשתלט על המחשבות.
  7. ליהנות מתקנות השוויון לאנשים עם מוגבלויות – בדקנו, והתקנות הללו בהחלט מועילות ומקלות. כרטיס נכה של ביטוח לאומי חוסך עמידה בתור בדואר, בבנקים, בשגרירויות ואפילו בנמל התעופה בן-גוריון ובנמלי תעופה רבים ברחבי העולם. ולא רק בתורים – גם בכניסה להופעות ולאירועי תרבות, בארץ ובעולם, אפשר לזכות בהנחות ובהטבות. שווה לברר (ולפנות לוועדה של הביטוח הלאומי, לקביעת אחוזי נכות).
  8. לחזור לעבוד – ואם להיות מדוייקים יותר – לעסוק באמת במה שעושה לנו טוב. לא חייבים להזכיר את המחלה בראיון, אבל כשמעלים את הנושא – זו בהחלט הזדמנות להדגיש את הנקודה החיובית – מועמד שהתגבר על קושי מהותי בהחלט יכול להיחשב מועמד עדיף.
  9. לצאת ולבלות – לים, לשמש, לעולם הרחב, לטיולים, לבילויים, לשתות, לאכול – הכל!
  10. לעשות טוב לעצמכם – כל אחד ואחת לפי הטעם, המטרה: ליהנות. זה יכול להיות סקס משובח (או הרבה סקס גרוע – אם זה הקטע שלכם), בתי קפה מגניבים, מסעדות מדוברות, שופינג יסודי – כל מה שעושה לכם טוב על הנשמה.

כתבות נוספות בנושא

מוח כימו

מרץ 14, 2019

הרה? לא. בכימו? אה… אם אתם כבר אחרי, ואם אתם רגע לפני וודאי שמעתם על המונח Chemo...

לחבר שלי יש סרטן

מרץ 14, 2019

"החכמת" הזה מוקדש בעיקרו (אבל לא רק) דווקא לחברים שלנו (ואם אתם חברים, תעבירו להם כדי שידעו...

לספר או לא לספר ואיך?

איך אנחנו אומרים תמיד? סרטן זה חרא! הוא תמיד מגיע באמצע החיים, הוא תמיד טורף את כל...