למידע רלוונטי לכם - בחרו:
סרטן. טייק 2
חכמת המסורטנים 02.10.2018

הצלחתם לנצח את החיה הארורה בפעם הראשונה. חזרתם לחיים ואז, בלי אזהרה: סרט ההמשך מגיע. בדיקה שגרתית אצל הרופא ואתם מגלים שהסרטן חזר שוב. מאיפה מוצאים את הכוחות להתמודד עם זה?

יכול לעניין אתכם לקרוא את חכמת ההמונים "מסורטן וטוב לו"

 

מצד אחד... אתם כבר יודעים לקראת מה אתם הולכים. מצד שני... אתם יודעים לקראת מה אתם הולכים!
הנה מה שכמה חברי קהילה מספרים על ההתמודדות עם סרטן שחוזר. אגב, אתם יותר ממוזמנים להציץ בלוח הבוגרים שלנו ולהיעזר בבוגרים שהיו שם, גם פעם וגם פעמיים.

 

כמו מתאגרף בזירה
מסורטן בוגר לימפומה ש"זכה" ללא פחות מ-3 סיבובים של סרטן הציע את הטיפ הבא:
"דמיינו מתאגרף הנמצא בפינה שלו בזירה, והוא חוטף מהלומות קשות אך עדיין נשאר על הרגליים. הרי היינו אומרים שהוא אדם חזק מאוד אם הוא עדיין נשאר לעמוד נכון? והרי אני, אתה או כל אדם ש"חוטף מהלומות" מהחיים ונשאר על הרגליים הוא עמד חזק מאוד. לכן אין כאן שאלה של כוח (אם יש או אי), אלא לאן לתעל את הכוח. אני השקעתי את הכוח בלצמצם את השפעת הטיפולים והבדיקות על שגרת חיי והפכתי ל"מומחה" בשיפור איכות חיי בתקופה ההיא".

 

לרצות לתת עוד
מסורטנת בסבב רביעי מוצאת כוחות דרך מה שיש ולא מה שאין. היא כותבת לנו: " כל פעם נדמה שהצלחתי והחלמתי.... והופ אחרי שלושה חודשים בממוצע חוזר נגע קטן ושוב טיפולים.... ישנם רגעי משבר וייאוש וכל פעם נדמה ש"די". אין כוח יותר אבל הרצון שלי להיות נוכחת בחיי בתי לכמה שיותר שנים והתחושה שיש לי עוד מה לתת מעצמי לתלמידים שלי (אני מלמדת בהתנדבות) נותנת לי המון כוח בין טיפול לטיפול.
זכרו שמותר לכם לבכות, לכעוס ולצעוק "די" .... מותר להישבר ואח"כ בעדינות ובסבלנות לתת לסובבים והאוהבים אתכם לעזור לכם לעמוד על הרגליים.
וזכרו... עד שזה לא נגמר זה לא נגמר...

 


לקבל עזרה מהסביבה
כמה מסורטנים כתבו לנו על הכח שהם מקבלים מהסביבה ומהאנשים שאוהבים אותם. חשוב לזכור שאתם לא לבד בסיפור, תאפשרו לסביבה לעטוף אתכם ולהעניק לכם עזרה. הם רוצים להיות שם עבורכם, תנו להם.
הגעת עד לכאן – יש לך כח להמשיך
יש בכל זאת איזושהיא נחמה בידיעה לאן הולכים. בסיבוב הראשון אי הוודאות עלולה להיות קשה יותר מהכל. ההליכים הרפואיים, הפרוטוקול, הבדיקות. הכל חדש ומאיים. הידיעה לקראת מה הולכים יכולה להקל במידה מסוימת על ההתמודדות. חוץ מזה, שאם עברתם את הסיבוב הראשון, אתם כבר יודעים שאתם מסוגלים לנצח. זה אפשרי. רק להרים את הראש, לקחת נשימה, לנסות להמשיך ליהנות מהדברים הקטנים וקדימה לדרך.

 

יש לכם טיפים נוספים? שכחנו משהו? אתם רוצים להוסיף? תכתבו לנו info@tal-center.org

 

יכול לעניין אתכם לקרוא גם את חוכמת המסורטנים "שומעים? יש לי סרטן"

לעמוד הבלוגים >

need.png

צריך משהו אחר? כתוב לנו על כך