למידע רלוונטי לכם - בחרו:
כימו ו-"חברים"
חכמת המסורטנים 15.02.2018

מכירים את החברים האלה, שנדבקים? אלה שלא מוזמנים אבל בכל זאת מגיעים?
בחילות והקאות, טעם מתכתי בפה, עייפות ותשישות, גלי חום, אלרגיות בעור ונשירת שיער הם חלק מאותם "חברים" מהזן הנדבק. במקרה שלנו, הם נדבקים לכימו, כימותרפיה. אותו טיפול שניתן דרך הוריד או בכדורים, במטרה להרוס תאים ממאירים.

אז מה עושים נגד החברים הלא מגניבים האלה? וגם, איך מתכוננים הכי טוב לטיפולים? מסורטנים עם ניסיון מוכח הביאו את הטריקים שלהם ואנחנו ריכזנו את הכל כאן.
מוכנים?

 1. הכנה מוקדמת
  אתם יודעים שאתם עומדים להתחיל כימו? תתכונו. חזקו את הגוף. קחו ויטמינים, תוספי מזון ותאכלו בריא. תניעו את הגוף, תתייעצו עם הצוות הרפואי, ותכינו את עצמכם, גם נפשית לתופעות הלוואי. אולי הם לא יבואו (רק מהפחד..) אבל גם אם כן, אתם תהיו מוכנים.

 2. קנאביס
  ושוב איתכם: הצמח העושה פלאים. הקאנביס הרפואי יכול לעזור מאוד בתחומי הבחילות (ולא רק), אז שווה לבדוק ולהתארגן מראש.

 3. קרטיב לימון
  אבל "בלי כיבודים"! יותר ממסורטן אחד סיפר לנו שקרטיב בטעם לימון ממש עוזר לתחושת בחילה ואנחנו אומרים – היי! זה גם טעים! ציידו את המקפיא בקרטיבים צהובים ותבלו.

 4. תזיזו תת'חת
  שמעו, הקטע הזה של פעילות גופנית, קלילה וקטנה ככל שתהיה, עוזרת לאללה גם לנשמה. נסו לצאת להליכה קצרה, טיול, טיולון, לפני ואחרי. אם אתם ממש חיים על הקצה אז גם פילאטיס, יוגה או שחייה יכולים לעזור. זה מעורר, זה מקל על הכאבים וזה עושה הרגשה טובה לאללה.

 5. חברים – לפני, תוך כדי ואחרי
  אנחנו מדברים כמובן על חברי האמת. לא "החברים" של הכימו אלא על החברים לכימו. אלו שאתם רוצים בהם. אלו שיודעים לתת לכם תמיכה נפשית, לעזור לכם להעביר את הזמן תוך כדי טיפול, ולפנק אתכם אחרי, כדי שתתחזקו. שתפו אותם, בקשו מהם להיות איתכם, ונצלו כל טיפול לזמן איכות איתם.

 6. שגרה
  הרבה מסורטנים סיפרו לנו שדווקא החזרה המהירה לשגרה, ה"להיות עסוקים" עזרה להם מאוד במהלך הטיפול. אז נכון שאולי הגוף צריך קצת פחות מהכל, אבל יכול להיות שגם אצלכם, זה עניין של החלטה. ואם לא תשקעו ב"תרדמת הכימו" (אבל גם אם כן – לא נשפוט אתכם) אולי דווקא שמירה על שגרת חיים, עבודה, לימודים, משפחה, תעזור לכם לגרום לתופעות הלוואי להרגיש קצת פחות רצויות ולטיפול לעבוד טוב יותר.

 7. זה הכל בראש
  את העצה הזאת קיבלנו כמעט מכל מסורטן ובכל פעם בשם אחר. אבל אם אורזים את הכל יחד מתקבלת תמונה ברורה שאומרת – היי חברים, זה הכל בראש.
  תחשבו חיובי, תאמינו בטוב, שלחו אנרגיות טובות עד לקצוות של האצבעות שלכם. תזכרו שזה זמני, תזכרו שאתם יכולים וחייכו, אפילו אם זה בכח. עוברים את זה, אתם תעברו את זה.

 

יש לכם טיפים נוספים? שכחנו משהו? אתם רוצים להוסיף? תכתבו לנו info@tal-center.org

לעמוד הבלוגים >

need.png

צריך משהו אחר? כתוב לנו על כך