למידע רלוונטי לכם - בחרו:
סופרים כבשים
מאמר מערכת 23.01.2018

אם התחלתם טיפולי כימו והפכתם ל"חיות לילה", במובן המעייף של המילה, אתם לא לבד. 
אחת מתופעות הלוואי של טיפולי כימו היא הקושי בשינה (שלחלקנו גם מוסיף "שקיות שחורות" מתחת לעיניים). הנה ההסבר המקצועי: "הכימותרפיה משבשת את הכימיה במוח וגורמת לשיבוש בתפקודים קוגניטיביים ואלה מפריעים לשינה. המטופלים סובלים מכאבים. הכאב יוכל למנוע את ההירדמות או להפריע למהלך השינה. הקלה רבה בכאב יכולה לשפר את כל בעיות השינה".* אוקי, עושה שכל. אבל התכנסנו כדי להבין מה כן אפשר לעשות ואיך אפשר לעזור. אספנו ממסורטנים עם נדודי שינה כמה טיפים, אז אל תירדמו לנו עכשיו:

 1. כדורי שינה
  כאילו אין לנו מספיק כדורים הא? אבל לישון זה חשוב. בלי צחוק. ואם אפשר להיעזר בכדורי שינה – לכו על זה. כמובן בהתייעצות עם הרופא ובמינונים נכונים.

 2. קנאביס
  הנה עוד יתרון של קנאביס רפואי. הקנאביס מוריד את מפלס החרדה, משפר את מצב הרוח, מקל על הכאבים ומאפשר להירדם. חשוב לציין, שכדי להשיג שיפור בשינה, עדיף להשתמש בקנביס מזן אינדיקה, המשרה רוגע ויעיל להפרעות שינה. בכל מקרה, בנוהל - להתייעץ עם הרופא.

 3. שיקויים
  סתם. לא באמת. אבל רצינו את תשומת הלב לזה וגם איך אפשר לקרוא לכל מיני תערובות של צמחי מרפא ותבלינים שמרתיחים ומערבבים ומוסיפים להם דבש?! אז ככה:
  - חליטת לואיזה ונענע: לחלוט כל יום קומקום עם המון לואיזה, שיבה (במידה) נענע וזוטה לבנה ו-2 שקיות קמומיל. לשתות את זה פושר, זה מרגיע ומשפיע מיד.
  - תה עם דבש שעה לפני השינה
  - בשביל השקיות מתחת לעיניים: למרוח לימון, ממש לשפשף מתחת לעיניים ועל הפנים, עלול לצרוב מעט בהתחלה בגלל החומצה הציטרית אבל זה עושה נפלאות לגוף.
  בשביל השקיות 2: לקטוף ולכתוש נענע טרייה ולמרוח מתחת לעיניים. כשמתייבש לשטוף במים חמים ולמרוח קרם. אפשר לחזור על הפעולה שלוש פעמים בשבוע.

 4. מוסיקה
  מסיקה מרגיעה לפי העדפותיכם יכולה לעזור גם להכניס את הגוף למצב רגוע ושליו ולהירדם.

 5. מדיטציה ודמיון מודרך
  אפשר לתרגל לפני, אפשר להיעזר באפליקציות וקטעים ברשת כדי לתרגל לבד ואז להשתמש בזה לפני השינה.

 

יש לכם טיפים נוספים? שכחנו משהו? אתם רוצים להוסיף? תכתבו לנו info@tal-center.org
לילה טוב.

 

*מתוך "סרטן המדריך לחולים ובני משפחותיהם" מחברים איזדורה רוזנבאום, ארנסט ה.רוזנבאום

לעמוד הבלוגים >

need.png

צריך משהו אחר? כתוב לנו על כך