למידע רלוונטי לכם - בחרו:
חכמת המסורטנים
מאמר מערכת 10.01.2018

הקרנת בכורה

טוב טוב, רגע. בואו נשחרר את כל משחקי המילים ואז נתחיל? יאללה: "מה מקרינים היום? הקרנה שלישית של המועמד לאוסקר 'הסרטן שלי', בא?" ; "שיט, אין לי מה ללבוש להקרנת הבכורה" ; "רוצה להיות הדייט שלי להקרנה?" ; "הקרנה יומית" ; "הקרנה פרטית!" ; הקרנת VIP!"

יופי. עכשיו כשאנחנו רגועים ושלווים (מה, אתם לא?) אפשר להתחיל לדבר תכל'ס. חברי קהילת חלאס כתבו על בסיס ניסיונם האישי ואנחנו ארזנו הכל ושמרנו לכם כיסא בשורה הראשונה: טיפים ללפני, אחרי ותוך כדי ההקרנות.

לפני:

1. מניעת / הקלה על כוויות >> בטיפולים מסוימים כאשר רמת הקרינה גבוהה קיים סיכוי לכוויה של ממש בעור. כדי למנוע או לפחות להקל על התופעה אפשר לנסות מריחת שמן קוקוס לא מזוכך על העור. אל תתקמצנו, שימו שכבה עבה כי המשחות שנותנים במקום לא יעילות מספיק.
כמו אחרי חשיפה ממושכת לשמש, אחרי הטיפול, פנקו את עצמכם גם באלוורה טבעית. במקרה הטוב זה יעזור ממש, ברע – זה לא יזיק.

 


תוך כדי:

 2. תעבירו ת'זמן בכיף >> טוב, בואו... כיף חיים זה לא יהיה אבל בהחלט אפשר להקל על האווירה ועל הנפש בזמן הטיפול באמצעות מוסיקה. כמה פשוט – ככה יעיל. תבדקו אם אפשר להכניס נגן מוסיקה קטן לחדר, שימו את האלבום האהוב עליכם ותתרכזו במילים ובמנגינה.


 3. זמן איכות >> במקום ללכת לבד נצלו את הזמן להשלים פערים עם חבר או בן משפחה, או נגיד מישהו שרוצה לעזור ולהיות איתכם ולא ממש יודע איך. זה יקל עליכם וככה תוכלו להעביר קצת זמן יחד.

 


אחרי:


4. תנוחו >> סיימתם הקרנה? זה הזמן שלכם להתאושש. קחו אותו. אתם לא חייבים דין וחשבון לאף אחד. וותרו על השעון המעורר וקחו כמה זמן שאתם צריכים. אם אתם מרגישים שהעייפות נמשכת ונמשכת גם אחרי שנחתם והעניין מציק לכם, נסו דיקור סיני – עזר לחלק מהחברים, אולי יעזור גם לכם.

5. שומעים? >> אה... לא שומעים כל כך טוב? אל תדאגו. זאת תופעת לוואי מוכרת ועם הזמן זה יסתדר. אבל אם זה לא מסתדר, דברו עם הרופא.

6. מחזור ופוריות >> טוב, פחות מגניב ונעים לדבר על זה אבל צריך. לעיתים המחזור נעלם בעקבות ההקרנות. ברוב המקרים הוא חוזר, אבל כמובן שזה עניין אינדיווידואלי, תלוי סוג סרטן, סוג הטיפולים ומשתנים נוספים. למשל, ישנן עדויות שמייחסות הפסקת מחזור לטיפולי מח עצם. עניין

נוסף קשור באיבוד הפוריות. שוב, זה תלוי בהמון משתנים אבל ההמלצה שלנו, היא לחשוב ולדון בדברים האלה לפני שנכנסים לטיפולים ולקבל החלטות בהתאם לסיכונים.

7. מבחן המגנומטר >> השמועה מספרת שיש איזה עניין עם מוקרנים ומגנומטרים (שערי הביטחון האלה בכניסה לקניונים, בשדות תעופה וכד'.). אז... זה לא נכון. אם הרופא לא אמר שום דבר – הסירו לפחות את הדאגה הזאת מליבכם.


יש לכם טיפים נוספים? שכחנו משהו? אתם רוצים להוסיף? תכתבו לנו info@tal-center.org

לעמוד הבלוגים >

need.png

צריך משהו אחר? כתוב לנו על כך