למידע רלוונטי לכם - בחרו:
רפואה אינטגרטיבית
עינת בריננברג 03.08.2017

האוכלוסייה מחפשת כל הזמן פתרונות, שונים ומגוונים, לטיפול במגוון מצבי בריאות וחולי. יש שמחפשים פתרונות קסם שאינם קיימים ויש מי שמבינים את חיבור בין הגוף והנפש ומחפשים פתרונות המשלבים את שניהם. מה היא רפואה אינטגרטיבית ולמה חשוב להכיר אותה? כל זאת ועוד בבלוג של עינת.

יכול לעניין אותך גם לקרוא את הבלוג של עינת "המשימה: אחות."


העלייה בדרישה לטיפולים ברפואה המשלימה גרמה לעלייה בכמות הטיפולים המתבצעים בארץ. מגמה זו גרמה לפתיחת מרפאות רבות ולגידול בכמות המטפלים. מגמה נוספת שקרתה, במקביל, היא השתלטות האינטרנט על חיינו. עסקים מסוגים שונים קונים מידע עלינו ומציעים לנו שירותים שהם חושבים שנרצה לרכוש.


אפשר לשבח את יכולותיה של הרפואה המשלימה לסייע לחולים, מבוקר ועד ערב. מטרת הבלוג הזה היא לא רק להחמיא אלא לעשות סדר בבלאגן ולהפריד בין הרפואה המשלימה, הממוסדת שנחקרה והוכחה כיעילה ובטוחה, לבין "מרפאים" שרלטנים ששיטות חדישות שלהם צצות כמו פטריות אחרי הגשם ברחבי האינטרנט.


אמנם קופות החולים החלו למסד את תחומי הרפואה המשלימה בהצלחה, אך עדיין יש מקום רב לשיפור המודעות לתחום, שיפור הטמעת המרפאות הללו גם בבתי החולים, כחלק משירות חיוני הניתן למטופלים. נדרש גם להגביר את ההכרה לתחום על ידי הצוות הרפואי (רופאים, אחיות, חוקרים) ובתקווה שבהמשך גם על ידי משרד הבריאות.


אז מה היא רפואה אינטגרטיבית בעצם?


הרפואה האינטגרטיבית משלבת טיפולים ברפואה המשלימה עם הרפואה הקלאסית (הקונבנציונלית) בראייה הוליסטית (שלמה) שמטרתה לטפל במחלה ו\או בתסמינים מהם סובל המטופל. שיטות הטיפול כוללות: יוגה, שיאצו, טיי צ'י, פסיכותרפיה, דיקור סיני, מדיטציה, רפלקסולוגיה, הומאופתיה ועוד.


'מרכז טל' בבי"ח שיבא, הינו מרכז לרפואה אינטגרטיבית בתחום האונקולוגי. ניתנים בו טיפולי רפואה משלימה כחלק מהטיפול התומך לחולי סרטן והוא המקל על סימפטומים הנובעים לעיתים ממחלתם, ולעיתים מהטיפול אותו מקבלים.


יש שתופסים את הרפואה המשלימה כטיפול "חלופי" (אלטרנטיבי) אך לא כך הדבר. בפועל - המטרה היא לשלב בין שני העולמות – מזרח ומערב, גוף ונפש, וליצור טיפול מקיף ושלם, רפואה שלמה, הוליסטית. לראות את האדם ולא רק את המחלה.


יצירת דו שיח בין האונקולוג המטפל והרופא האינטגרטיבי, יכולה לסייע לשניהם בטיפול במטופל – שיתוף הפעולה מסייע לכך שהמטופל והתיק הרפואי שלו, נמצאים תחת פיקוח ומעקב אחיד ויש תקשורת משותפת על אופן הטיפול.


תחום הרפואה האינטגרטיבית אינו מתיימר לעשות מה שלא הוכח כאפשרי, זה אינו "תחליף" לטיפול המוכר ואין כאן הבטחות שווא – אנחנו לא מרפאים סרטן. הלוואי ויכולנו.
מטרתה של הרפואה האינטגרטיבית היא סיוע והקלה על תסמינים בזמן טיפולים, ובסיטואציות קשות עימן מתמודדים המטופלים, אשר ניתן לעזור ולסייע בהם.


ברור לנו, שכאשר אדם נינוח ורגוע יותר, הוא פחות כאוב ופחות מכווץ, פחות נזקק לתרופות נגד כאבים, ולרוב ידווח על שיפור באיכות החיים. במהלך תקופות קשות ו\או טיפולים כימותרפיים ה- well being הופך משאב חשבו וקריטי במיוחד. לפיכך שיפור באיכות החיים יכול לשפר מאוד את החוסן הפנימי של המטופל בהתמודדותו עם מצב החולי.


לצערי, לא חסרים מרפאים שונים, מכל הסוגים, העוסקים בטיפול בעסקיהם הפרטיים ואין עליהם פיקוח. חלק מטיפולים מזיקים מאוד. נזק כזה יכול להיות תקווה שלא התממשה, תשלום יקר ללא קבלת תוצאות ואף נזק גופני ממשי. טיפול בצמחי מרפא, לדוגמא, יכול להתנגש בטיפול התרופתי אותו מקבלים המטופלים ובכך להגדיל את הסבל של המטופל ואת אורך הטיפול. מה שמניע את "המרפאים" האלה הוא, ככל הנראה, רווח אישי. זה סותר את מטרתנו העיקרית, הקלה, טיפול וריפוי. לכן חשוב להיות מטופלים במקום מסודר ואמין בלבד. אל תאמינו לכל פרסומת וכתבה שאתם קוראים, התייעצו עם הצוות הרפואי בבית החולים.


הטיפול בצמחי מרפא ותוספי מזון הוא תחום בעל מורכבות רבה, כיוון שבין אם נרצה בכך או לא, המטופלים נוטלים תרופות רבות ושונות וגם תוספים. חשוב ביותר לבחון כל תוסף או צמח שנלקח, אל מול התרופות הניתנות (בפרט טיפולים אונקולוגיים אך גם בכל טיפול תרופתי) במטרה לוודא שהטיפולים אינם סותרים זה את זה, ושאינם גורמים לנזק.


יש לקדם את המודעות לקיומם של טיפולים אינטגרטיביים וליכולתם לסייע לתסמינים שונים מהם סובלים המטופלים. בנוסף, חשובה ההבנה שכדאי לעבוד במשותף, בסינרגיה של רפואה מערבית יחד עם רפואת המזרח וכך לראות את המטופל במרכז – ולהבטיח איכות ובטיחות בטיפול.
חשוב להציע לכל אדם את אפשרויות הטיפול השונות הקיימות, שיכולות לסייע לתסמינים הספציפיים שלו, בין אם הוא סובל מחולשה, חרדה, כאב, בחילות, קושי בשינה ועוד.


תקוותי שבעתיד התחום הטיפולי המשלים ייכנס לתוך עולם הרפואה המערבי באופן מוסדר יותר, שמטופלים יחושו ברווח של הטיפולים הללו לבריאותם, שהצוותים הרפואיים יכירו בטיפולים השונים ובהשפעותיהם, שלא יחששו מהם עקב חוסר ידע בתחום, ושנוכל להמשיך ולשפר את השירות הניתן למטופלים בהתמודדות עם מחלתם.

 

"You treat a disease, you win or you lose.


You treat a person you'll win - no matter what the outcome is…"
Our job is improving the quality of life, not just delaying death...
(Patch Adams)

 

יכול לעניין אתכם גם לקרוא את הבלוג של שרון בר-גיל "תזונה וספירות דם"

לעמוד הבלוגים >

need.png

צריך משהו אחר? כתוב לנו על כך