למידע רלוונטי לכם - בחרו:
ארץ זרה ושמה אימונותרפיה
תמר 13.06.2017

תחום המחקר והטיפול באימונותרפיה מתפתח בקצב מואץ בשנים האחרונות. יותר רופאים מתחילים ללמוד ולהבין אותו והוא הוכח כתחלופה אפקטיבית לטיפול הכימותרפי ביותר ויותר סוגי סרטן.  תמר מספרת על חווייתה בטיפול האימונותרפי כטיפול במלנומה.

יכול לעניין אתכם גם לקרוא את הבלוג של לילך "חזר שוב ונוצח"

 

הגענו לקיץ וכהכנה אליו כמובן שדובר על חודש המודעות לסרטן העור (מלנומה) והחשיפה לשמש. לא נגמר חודש מודעות אחד והנה התחילו לו אחר- חודש המודעות לאימונותרפיה. ואני מתגעגעת לימים שפשוט הייתי קוראת לחודשים אלו: מאי ויוני.
אימיונו-תרפיה... כמה זמן לקח לי ללמוד את המילה הזו ובעיקר את המשמעות שלה.
Immune-Therapy, למעשה זה מאוד פשוט, טיפול שעובד על המערכת החיסונית, רותם אותה לטובת ההחלמה של הגוף במקום להרוג אותה יחד עם הניסיון להרוג את הסרטן.
לפני שנה וחצי כשהודיעו לי שהמלנומה שלי חזרה (אחרי תשע שנים) הייתי בארצות הברית. לבד (כן, תלמדו ממני ואל תעשו זאת), בחדר קטן, עמוס בארבעה רופאים, פרופסור, מנהל המחלקה, אחות ועובדת סוציאלית. כולם דיברו אליי בשפה שזרה לי ואני לא מדברת רק על האנגלית.
נכנסתי לחדר אחת, מלאת אנרגיה במחשבה שזה בטוח סתם (היום אני יודעת שקוראים לזה הדחקה) ושזו פגישה קצרה להסתכלות ויצאתי ממנו לאחר 4 שעות, אחרת, מבולבלת בטירוף, אך עם מינימום חצי תואר ברפואה. לפחות בכל הקשור בטיפול במלנומה.
הפרופסור הסביר לי בשצף של דיבור ובאנגלית רהוטה מהו הפרוטוקול הרפואי עבורי ואני חושבת לעצמי רגע??? מה? מה אלו המילים שהוא הוציא כרגע מהפה??? אני חייבת מורפיקס בכדי לתרגם. שום מורפיקס ושום נעליים, צוללים לפרוטוקול ולמילון המונחים החדש. נאלצתי לקפוץ ראש ולצלול מבלי שהיו לי מצופי העזר האוהבים שלי, אמא ואבא. "so our protocol for cases like you is…", המשיך הפרופסור למול מבט עיניי העגל שלי "הפרוטוקול הוא מאוד מסודר את הולכת לעבור שישה שבועות של הזרקת שני חומרים ביולוגיים להקטנת הגידול. חמישה ימים בשבוע, ימי שני את תהי מחוברת חמש שעות, שאר השבוע בין שעתיים לשלוש. שבת וראשון יש לך חופש. אחרי ששת השבועות האלו את תעברי ניתוח והקרנות, לאחריהן תחזרי לעוד שישה שבועות כמו הסדרה הקודמת ואז לקינוח (כי כל זה לא הספיק) כל 12 שבועות לעבור שוב את התענוג של שני הקוקטיילים. סכל הכל 42 שבועות". כששאלתי על תופעות הלוואי, ענה הפרופסור בנונשלנטיות שאמנם זה ביולוגי אבל התופעות דומות מאוד לכימו. בגדול בא לך למות (מילים שלי) "אבל היי" (הוא הדגיש) "לא תהיה לך קרחת כי ברוך השם יש לך הרבה שיער".
כל מה שעבר לי בראש היה "אוקי…. אם באמת זה זה (עומס המידע היה עם ביצוע הביופסיה) מזל שאני באורלנדו כי רגע לפני שאני עולה על מטוס חזרה לארץ אני יכולה לכייף כמו ילדה קטנה בארץ הפנטזיות- דיסניוורלד, לנפוש בחלום לפני שנוחתים בארץ. לסיוט.
עם המחשבות האלה נחתתי לתוך ידיעה שאין דרך אחרת מזו שאני הולכת לעבור והכנתי ערמת בדיחות שתעזור לי לעבור את התקופה.
הגעתי לאונקולוגית המדהימה שלי, שפשוט הסתכלה על התכנית שהוצאה לי והסבירה לי כמה הרפואה בתחום של מלנומה התקדמה בשלוש ארבע השנים האחרונות ועל פריצת הדרך שנקראת האימונותרפיה. היא קבעה "בואי קודם נראה מול מה אנחנו מתמודדים". שבוע לאחר מכן כבר נותחתי. הסרטן, כבר לא וכדי להשאיר אותו כך נקבע לי פרוטוקול מניעתי, אימונותרפי, שונה בתכלית מזה שהוצע לי זמן קצר קודם לכן בארץ זרה.
התחלתי בהקרנות ולאחריהן נכנסתי למחקר ביקור, פעם בשלושה שבועות לקבלת התרופה. כן יש תופעות לוואי אבל שונות כיום ולילה. מאפשרות שיגרה וכולנו יודעים כמה השגרה היא כאוויר לנשימה. יש משהו פואטי בפרוטוקול האימונותרפי שמאוד התאים לי, למה להרוס כשאפשר לרתום ולבנות?
לא מזמן סיימתי את המחקר, לאחר שנה של טיפולים, מחזיקה אצבעות שאכן קיבלתי את התרופה ואני באמצע פרוטוקול אימונותרפי נוסף אשר נועד בעצם ללמד את המערכת החיסונית שלי לזהות את תאי המלנומה, להילחם בהם ובכך למנוע את הישנות המחלה.
מלנומה היא סרטן מתוחכם ואני לא אשקר יש את הפחדים בלילה. אני כל כך מודה על התחכום של הרפואה ופריצות הדרך, מודה למי ומה שלא יהיה, ששפר עליי מזלי והישנות המחלה הייתה ב-2015, שלוש שנים לפני אני יודעת שמצבי היה אחר.
אם הגעתם עד פה- אשריכם ותודה! היה חשוב לי לשתף את סיפורי בכדי להדגיש מצד אחד את החשיבות של דיעה נוספת וגם לומר לכם אל תאבדו את האמונה באדם וברפואה! לפני כחמש שנים שיעור התחלואה בישראל ממלנומה היה מהגבוהים בעולם (שלישי אחרי ניוזילנד ואוסטרליה)! בזכות פריצות הדרך ברפואה ובתחום האימונותרפיה בפרט כללי המשחק השתנו לחלוטין.
אני מאחלת לכולנו רפואה שלמה ומהירה.

 

יכול לעניין אתכם גם לקורא את הבלוג של אייל "תחייך והכל יתהפך"

לעמוד הבלוגים >

need.png

צריך משהו אחר? כתוב לנו על כך