למידע רלוונטי לכם - בחרו:
חוכמת ההמונים – חושבים על העתיד, פוריות ופונדקאות לחולי סרטן
כתבת מערכת 10.12.2016

כשפוגשים את הסרטן בפעם הראשונה ומסתכלים לו בעיניים, לא ברור מה בדיוק אמורים לראות. הכל שם נורא חדש, מפחיד, מלחיץ ומטלטל. מה קשור עכשיו סרטן? אני סטודנט/ית או בתחילת הקריירה או שיא הקריירה, אני בזוגיות חדשה, אני אמא/ אבא צעיר/ה, רק התחלתי לחיות.

יכול אולי לעניין אותך לקרוא את מאמר המערכת "חוכמת המסורטנים - יחידות פסיכואונקולוגיות"

 

יש המון דברים שצריך לחשוב ולתכנן ואנחנו מוצאים את עצמנו רואים בקושי שבוע קדימה. ביטוח לאומי, טפסים, בקשות טלפונים ובעיקר הרבה מאוד מידע שאנחנו לא יודעים שאנחנו לא יודעים.
אחד הנושאים, שרבים לא יודעים עליהם דבר, הוא שימור פוריות. הטיפול במחלה יכול לגרום לקושי להביא ילדים בעתיד. המחשבה על זה אולי רחוקה מכם כעת אבל לשם הביטחון חשוב לשבת, לבדוק ולחשוב מה עושים הלאה, לחשוב על העתיד.
הקהילה שלנו גם חושבת שהנושא חשוב ודנה בו מספר פעמים. אספנו עבורכם את כל מה שהיה להם לומר בנושא:

- ניתן לבקש לעבור ״שימור פוריות״ לפני טיפול כימותרפי. במרבית המקרים יומלץ על שאיבת ביציות והקפאת עוברים, למרות שקיימת גם אופציה של הקפאת רקמות שחלה.

- הקפאת שחלה טובה רק למי שתוכל בעתיד להרות, במידה ומישהי סובלת מסרטן גרורתי הורמונלי, לא תוכל להרות, ועל כן כדאי לשמר ביציות ובמידה ויש בן זוג קבוע לשמר עוברים. בתהליך הזה ישנה השתתפות מלאה של קופת החולים לפחות בכללית ומכבי.

- לפי מה שידוע לי מחברות שלי לפני שהתחילו טיפולים הציעו להן לעבור שאיבת בציות ולשמור אותן באחד מהבנקים שעוסקים בזה.

- גברים – ניתן להפקיד בבנק הזרע.

- לבדוק לגבי הוצאת רקמת שחלה לפני ההשתלה של המח עצן וההקרנות.

- גברים שעוברים טיפולי כימו והשתלת מח עצם מגורם זר יכולים לשקול הפריה חוץ גופית (In Vitro Fertilization - IVF) אשר ידועה גם בשמות: "הפריה מלאכותית" ו"הפריית מבחנה". זה אחד מהטיפולים השכיחים ביותר בקרב טיפולי הפוריות.

- יש אפשרות להליך פונדקאות בחו"ל. חברת קהילה שלנו עברה אותו בגיאורגיה והיום היא אם לשניים.

 

אם יש לכם שאלות בנושא תזונה, שאתם רוצים לשאול את הקהילה או טיפים שאתם רוצים ולהעביר לחברי הקהילה, ניתן ליצור קשר בדוא"ל info@tal-center.org או בעמוד הקהילה בפייסבוק
https://www.facebook.com/halasartan.

 

יכול אולי לעניין אותך לקרוא את מאמר המערכת "חוכמת המסורטנים - תזונה בזמן התמודדות עם סרטן"

לעמוד הבלוגים >

need.png

צריך משהו אחר? כתוב לנו על כך