למידע רלוונטי לכם - בחרו:
סיפור מקרה ותזונה אנטי סרטנית
שרון בר-גיל 19.07.2016

גדי (שם בדוי), הגיע אלי לקליניקה אחרי ש 2 הטיפולים הכימותרפיים האחרונים שלו נידחו כל אחד בשבוע עקב ספירות דם נמוכות. גדי התבשר לאחרנה שהוא חולה בסרטן לבלב, ושמצבו הנוכחי אינו מאפשר כרגע ניתוח. בשלב ראשון הוא יצטרך לעבור טיפולים כימותרפיים להקטנת הגידול, ואז ינותח. גדי, צעיר (בן 44), בעל משפחה, ועובד בחברת הי טק, החליט שהוא רוצה לעשות הכל בכדי להתגבר על המחלה.

יכול לעניין אותך לקרוא בלוג נוסף של שרון בר-גיל "מהי שיטת התזונה הטובה ביותר לחיזוק הגוף"

 

אלי הוא הגיע אחרי שהיה בייעוץ תזונתי אצל מטפל נחשב שהמליץ לו לבסס את התפריט שלו על ירקות ירוקים, להמעיט ככל האפשר בירקות עמילניים (כגון גזר) ובפירות , בעיקר כי הם מכילים סוכר – שהוא "מתדלק תאים סרטניים" צוטט לי גדי את המטפל. הומלץ לו גם להמעיט בחלבונים ("כי הם מסרטנים") ובשומנים ("מכבידים על הלבלב וקשים לעיכול"). כמו כן הוא קיבל שפע של תוספים "אנטי סרטניים" מסוגים שונים. הכל נשמע הגיוני, אבל העובדה בשטח הייתה שגדי איבד תוך חודש כ 8 ק"ג ממשקלו, וספירות הדם שלו היו נמוכות בצורה שלא איפשרה לו לעמוד בלוח הזמנים של הטיפול הכימותרפי שתוכנן לו. בטיפול האחרון הודיעו לו שמורידים לו את מינון הטיפול ל 80% והדבר העכיר את מצב רוחו. הוא חשש שהורדת המינון תפגע בתוצאה הטיפולית.
גדי, הוא לא מקרה ייחודי, אלא מייצג דפוס שאני מרבה לפגוש בקליניקה – צעירים, מודעים, שרוצים לשלב טיפול בתזונה כחלק אינטגרלי ממערך הכלים שלהם בהתמודדות עם המצב המורכב אליו נקלעו. הם קוראים, מתעניינים וחשופים להמון מידע, אבל התוצאה היא לא תמיד תזונה נכונה.
אז האם יש כזה דבר - "תזונה אנטי סרטנית"?
כמובן שיש, אבל בכל תכנית תזונתית אנחנו צריכים לקחת בחשבון – את האדם, את המחלה איתה הוא מתמודד ואת מצבי הרקע והמציאות בה אנחנו מתפקדים. התכנית צריכה להיות דינאמית, ולהשתנות יחד עם המציאות.
תזונה טבעונית מוגבלת שמבוססת על מיצים ירוקים, יכולה להתאים במצבים מסויימים, אבל פחות מתאימה במהלך טיפולים כימותרפיים ולפני ניתוחים גדולים. בזמן של טיפול כימותרפי או לפני ניתוח גדול אפשר לשלב 2-3 ימים של מיצים, אבל בשאר הימים רצוי ומומלץ להקפיד על תזונה עתירת מגוון גדול של ירקות בשילוב עם חלבונים ושומנים, ולשלב גם מזונות ספציפיים שמתאימים למאפייני המחלה איתה מתמודדים.
בחזרה לגדי – 2 פגישות ארוכות נדרשו בכדי לשכנע את גדי להרחיב את התפריט שלו. "אבל אני רוצה לעשות כל מה שאפשר כדי לנתח את המחלה – אני רוצה להיות קיצוני" אמר. "כל דבר בזמנו" עניתי לו. "כרגע המטרה הקלינית שלנו היא לעמוד בלוח הטיפולים שלך".
בסופו של דבר הסכים לנסות – הרחבנו את מגוון הירקות והפירות, הוספנו שומנים בריאים וחלבונים, והחלפנו את התוספים האנטי סרטניים בצמחי מרפא ותוספים שתומכים בשיקום ספירות הדם. מאותו רגע לא נדחו יותר הטיפולים. גדי עובד את הטיפולים בהצלחה ובקרוב יעבור ניתוח.
מסקנה – יש זמן לכל דבר. תזונה היא כלי חשוב וחיוני בהתמודדות עם כל מחלה, אבל תזונה נכונה היא תזונה טיפולית ודינאמית שצריכה להתאים לאדם, למצבי הרקע שלו ולשלב המחלה איתה הוא מתמודד.
Sharon Bar-Gil, RH (A.H.G), Nutrition & Herbal Medicine

E-MAIL sharon@sharonbargil.com
Tel – 054-818-7275
www.facebook.com/sharonbargilpage
www.sharonbargil.co.il

 

יכול לעניין אותך גם לקרוא בלוג נוסף של שרון בר גיל "עוד מחשבות על תזונה אנטי סרטנית"

לעמוד הבלוגים >

need.png

צריך משהו אחר? כתוב לנו על כך