אזהרה

האמת? אנחנו לא רוצים שתכנסו לכאן, אלא אם אתם צריכים. ו"צריכים", זה אומר שאתם או היקרים לכם עומדים לצאת למסע הפרידה.
ריכזנו כאן מידע מהותי שיעזור לכם להיפרד כמו שאתם רוצים, כמו שחשוב לכם, כמו שמגיע לכם. מבירוקרטיות וטופסולוגיות ועד המילים האחרונות שתרצו להשאיר.

MENUMENU
9

ידידיה רוזנברג

סיימתי טיפולים!

סלי

סיימתי טיפולים!

אורן אנצו

סיימתי טיפולים!

רועי סמוכיאן

סיימתי טיפולים!

אסף

סיימתי טיפולים!

אייל יונגר

סיימתי טיפולים!

מאיה

סיימתי טיפולים!

לירן

סיימתי טיפולים!

רעות

סיימתי טיפולים!

סיימת טיפולים?

סיימת טיפולים? צלצל בפעמון!

העלאת תמונה

חוכמת המסורטנים

אז גילית שיש לך סרטן. עכשיו מה? | פברואר 2, 2019

אז גילית שיש לך סרטן. עכשיו מה?

אף אחד לא חושב שזה יגיע, אף אחד לא מצפה שזה יגיע אבל אז זה מגיע. בבדיקה שגרתית או אחרי כמה בדיקות שהתחילו מחשד או כאב קטן, אתם מקבלים את הבשורה. חליתם בסרטן.

התגובה הראשונה שונה אצל כל אחד אבל השאלה שמשותפת כמעט לכולם היא, "אוקי, מה עושים עכשיו?"

הקהילה שלנו מונה כבר 20,000 חברים. מסורטנים ומסורטנים לשעבר שמתמודדים עם ההחלמה ואין כמוהם, בעלי הניסיון, שמבינים בדיוק מה עובר עליכם, כדי לעזור בשלב הזה.

ביקשנו מהם לשתף ברגעים שלהם, בדברים שעזרו להם לעכל את הבשורה, להתמודד עם הבלבול, ולהתחיל את המסע שאף אחד לא מגיע אליו מוכן, אבל בעזרת חברים, מידע, כלים וחיוך, אפשר לנצח.

קחו את הזמן. תנשמו.

לפני כל העצות, הטלפונים, הרופאים, קחו את הזמן לעצמכם. לנשום. לעכל. לעבד. קיבלתם חתיכת בשורה, וכנראה שהמציאות שלכם עומדת להשתנות. אבל קחו את ה-כמה ימים שאתם צריכים כדי להבין את הסיטואציה עם עצמכם.

עצה נוספת היא להתרחק קצת… "שום טלפונים. סעו לים תקימו גזיבו עם 2-3 אנשים שאתם אוהבים תעשו שם כמה ימים, תעכלו, ותחזרו עם כוחות לפגישות עם רופאים ביטוח לאומי וקופות חולים".

דברו עם מישהו

הטלפון הראשון הוא הכי קשה. זאת הפעם הראשונה שתגידו בקול "אני חולה בסרטן", וזאת לבד התמודדות רצינית. מסורטן כתב לנו, "טלפון ראשון לאדם קרוב שתומך בכם – חשבו מי יהיה שם עבורכם", וזה צריך להיות השיקול. לא למי "חייבים" לספר בשלב הזה, אלא למי "אני רוצה לספר".

"אם מכירים מישהו שהתמודד עם המחלה כשמדובר באותו גידול, תרימו טלפון תתייעצו". אם אתם לא מכירים, תוכלו להיעזר בשלב זה או בהמשך הדרך בלוח הבוגרים שלנו ובעמוד הפייסבוק של חלאסרטן.

מה שחשוב לזכור הוא, שכל אחד עובר את זה אחרת ולכן אם אתם מדברים עם מישהו שהיה שם, קחו בחשבון שלא כל מה שהוא או היא עברו, יעבור עליכם. לטוב ולרע.

לעדכן את רופא המשפחה

"כדאי לעדכן בהקדם את הרופא משפחה והמזכירה של קופת החולים – תצטרכו אותם הרבה בשלבים הראשונים, וחולים אונקולוגים הם בדר"כ סוג של "VIP . אתם עוד תגלו בהמשך איך אפשר "לנצל" את הסרטן לטובתכם, אבל ללא ספק הצעד הראשון הוא לרתום את הרופא שמכיר אתכם ואת הצוות הקרוב.

על הדרך, וודאו ש"בקופ״ח עדכנו לכם את הקוד האונקולוגי (מוזיל עלויות, מקצר תורים, מאשר טפסים)"

למצוא מלווה

מישהו מסודר, שאוהב קלסרים 😉 אתם צפויים לעבור בדיקות, פגישות אצל רופאים, לאסוף ניירת ויחד עם מצבכם הבריאותי זה עלול להתיש אז כדאי "למצוא מישהו 'אנליטי' שיתלווה לרופאים כדי שאם אתם לא מאופסים הוא יהיה".

בירוקרטיה

זה החלק שלפעמים יראה וירגיש קשה יותר מההתמודדות עם המחלה.

באתר חלאסרטן תוכלו למצוא מידע וקישורים על הזכויות המגיעות לכם בביטוח לאומי ובקופות החולים.

"עם ביטוח לאומי אין לחץ, הם גם ככה משלמים החל מהיום ה-90 לאבחון. (דמי שירותים מיוחדים לאחר חודש). לכן אפשר לחכות עם זה לאחר תחילת טיפול ולאחר קבלת מכתב עם האבחנה והטיפול המתוכנן מהרופא המטפל".

אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי, זה הזמן לבדוק עם הסוכן אילו כיסויים מגיעים לכם במסגרת ביטוח "מחלות קשות". אפשר גם לפנות לעובד הסוציאלי בביה"ח לסיוע בתחומי הביטוח הלאומי, ולאגודה למלחמה בסרטן שמעניקה מענק של 1,000 ₪ שכדאי לממש.

שימור פוריות

אם יש לכם קצת זמן ולא חייבים להתחיל טיפול מידי, בררו על האופציות לשימור פוריות (גם גברים וגם נשים) ולכו על זה.

שמש, ים, סקס ואוכל

מהרגע שיתחילו הטיפולים יהיו דברים שפחות יעבדו לכם, דברים שאולי לא תוכלו לעשות או שיזיקו לטיפול אז זה הזמן ליהנות מהשמש בים, לעשות הרבה סקס (כן, החשק והיכולת עלולים לרדת בהמשך…), לאכול סושי וגלידה (פחות עובדים עם כימו), לנסוע לחו"ל (אם יש זמן) ולעשות את הדברים שאתם הכי אוהבים לפני שתשימו אותם בהולד.

לצחוק

כן, זה הכי קשה עכשיו אבל הומור, והומור שחור יעזרו לכם להתמודד. לא אנחנו אמרנו. החברים אמרו: "להיכנס לדיכאון או לומר "חרב עלי עולמי", "למה זה קורה לי" וכדו' לא עוזר ומחליש את הגוף והנפש. לזכור שנפש חזקה עוזרת להילחם כמו אריה. לצחוק!! לצחוק!! ולצחוק!!

ולא להפסיק לצחוק, על עצמך, על המחלה, על הסביבה, עם החברים והמשפחה. זה הזמן לא לדפוק חשבון לאף אחד".

תהיו נאמנים לעצמכם

הקיפו עצמכם בחברים וסביבה תומכת וחיובית, תרשו לעצמכם לנוח, תלמדו לבקש ולקבל עזרה, בנו רשת תמיכה מסביבכם ותרגישו הכי בנוח להישען עליה, תפחדו, זה בסדר, אבל באותה נשימה גם תזכירו לעצמכם שבאתם לנצח.

כתבות נוספות בנושא

מוח כימו

מרץ 14, 2019

הרה? לא. בכימו? אה… אם אתם כבר אחרי, ואם אתם רגע לפני וודאי שמעתם על המונח Chemo...

לחבר שלי יש סרטן

מרץ 14, 2019

"החכמת" הזה מוקדש בעיקרו (אבל לא רק) דווקא לחברים שלנו (ואם אתם חברים, תעבירו להם כדי שידעו...

לספר או לא לספר ואיך?

איך אנחנו אומרים תמיד? סרטן זה חרא! הוא תמיד מגיע באמצע החיים, הוא תמיד טורף את כל...